U slučaju neregulisanih dužničko-poverilačkih odnosa, tj. najčešće situacije u praksi neizmirenja dospelih faktura, postupak koji je na raspolaganju poveriocu je Izvršni postupak, koji se pokreće podnošenjem Predloga za izvršenje na osnovu VERODOSTOJNE ISPRAVE.
Verodostojnim ispravama na osnovu kojih se može pokrenuti izvršni postupak se smatraju:
– menica i ček domaćeg ili stranog lica, sa protestom ako je potreban za zasnivanje potraživanja;
– izvod iz Centralnog registra hartija od vrednosti o stanju na računu zakonitog imaoca obveznica ili instrumenta tržišta novca (trezorski, blagajnički i komercijalni zapisi) i odluka o njihovom izdavanju;
– račun domaćeg ili stranog lica, sa otpremnicom ili drugim pismenim dokazom o tome da je izvršni dužnik obavešten o njegovoj obavezi;
– izvod iz poslovnih knjiga o izvršenim komunalnim ili srodnim uslugama;
– obračun ili izvod iz poslovnih knjiga za potraživanje takse za javni medijski servis;
– javna isprava koja stvara izvršivu novčanu obavezu;
– bankarska garancija;
– akreditiv;
– overena izjava izvršnog dužnika kojom ovlašćuje banku da s njegovog računa prenese novčana sredstva na račun izvršnog poverioca;
– obračun kamate sa dokazom o osnovu dospelosti i visini potraživanja;
-privremena ili okončana situacija o izvršenim građevinskim radovima;
-obračun o nagradi i naknadi troškova advokata.
O predlogu za izvršenje na osnovu verodostojne isprave odlučuje sud a o predlogu za izvršenje na osnovu izvršne ili verodostojne isprave radi namirenja novčanog potraživanja nastalog iz komunalnih usluga i srodnih delatnosti odlučuje javni izvršitelj. O predlogu za izvršenje sud odlučuje u roku od osam dana od dana prijema predloga. Kada se donese Rešenje o izvršenju, ako dužnik u ostavljenom roku ne podnese prigovor, odabrani javni izvršitelj, kreće u sprovodjenje izvršenja.
U predlogu za izvršenje na osnovu verodostojne isprave naznačavaju se identifikacioni podaci o izvršnom poveriocu i izvršnom dužniku, verodostojna isprava, potraživanje izvršnog poverioca, jedno sredstvo ili jedan predmet ili više sredstava i predmeta izvršenja ili zahtev da se izvršenje odredi na celokupnoj imovini izvršnog dužnika i drugi podaci i isprave koji su potrebni za donošenje Rešenja o izvršenju i kasnije sprovođenje izvršenja.
Predlog za izvršenje na osnovu verodostojne isprave sadrži i zahtev da sud obaveže izvršnog dužnika da namiri novčano potraživanje izvršnog poverioca s odmerenim troškovima postupka u roku od osam dana, a u meničnim sporovima u roku od pet dana od dana dostavljanja rešenja, i zahtev da se odredi izvršenje radi namirenja novčanog potraživanja izvršnog poverioca i troškova postupka ukoliko izvršni dužnik po prethodnom ne postupi.
Izvršni poverilac dužan je da uz predlog priloži verodostojnu ispravu u originalu, overenoj kopiji ili prepisu, kao i da naznači konkretno određenog i mesno nadležnog javnog izvršitelja za sprovodjenje izvršenja.
Izvršni poverilac može u toku celog izvršnog postupka, pa i posle pravnosnažnosti rešenja o izvršenju, da povuče predlog za izvršenje bez pristanka izvršnog dužnika. U tom slučaju izvršni postupak se obustavlja. Izvršnom poveriocu je dopuštena opcija ponovnog podnošenja predloga za izvršenje.
Za sva dalja pitanja i pojašnjenja možete nam se obratiti na of****@nv****.rs